Święty Mikołaj w Bibliotece

  Tradycyjnie, jak co roku do naszej biblioteki zawitał Mikołaj. Sprawił on wielką radość dzieciom z naszej szkoły. Dzieci przekazały Mikołajowi swoje prośby i listy, dostały od niego prezenty.

  Czytaliśmy wiersze o Św. Mikołaju, o choince, Wigilii i Bożym Narodzeniu. Opowiedzieliśmy jakie ozdoby robiliśmy

na choinkę, jakie potrawy przygotowujemy na Wigilię, o dzieleniu się opłatkiem. Dzieci zaśpiewały kolędę "Przybieżeli do Betlejem". Było radośnie i świątecznie.

 

 

MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE

ZAPRASZAMY  NA  MIKOŁAJKI

 

    W BIBLIOTECE

 

  6 grudnia oD godz. 9.00 Do 12.00

 

 

 

   W programie: Zyczenia, prezenty

 

                           i zabawa z Mikołajem

 

                          

 

ANDRZEJKI  W  BIBLIOTECE

Dnia 27 listopada uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Pozezdrzu wraz z p. Tamarą i p. Małgorzatą odwiedziły naszą bibliotekę aby wspólnie świętować Andrzejki. Na dzieci czekały gry, zabawy i wróżby przy których mile i wesoło upłynął czas. Zabawy trwały przy muzyce, radości dodały barwne kapelusze i korale, w które chętnie przebierały się dzieci.

Stulecie Niepodległości Polski

  "Niech w roku wielkiego narodowego jubileuszu 100.-lecia Niepodległości,  biało-czerwona flaga ozdobi nasze domy i połączy nas wokół wspólnego celu, jakim jest pomyślność i dobro Polski".

   W piątek, 9 listopada w przeddzień Święta Niepodległości, Pani Małgorzata przeprowadziła lekcję biblioteczną z kl. IIa z wych.  Panią Tamarą Piwowarczyk i kl. IIIa z wych. Panią Dorotą Doniec, na temat odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytane były wiersze patriotyczne, dzieci malowały flagę narodową i zaśpiewały hymn Polski.

 

XX Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

  Dnia 26.10.2018 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste podsumowanie XV Wojewódzkiego Konkursu Literackiego "Dom rodzinny ostoją Ojczyzny" zorganizowanego w ramach obchodów XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny.

  Miło nam poinformować, że laureatem nagrody Marszałka Województwa został nasz czytelnik Pan Henryk Wierzbicki za napisanie wspomnień o rodzinie.

                          Mała Książka -Wielki Człowiek

 

 

 

Pilotażowy projekt dla trzylatków (dzieci z rocznika 2015) realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpocznie się w połowie września 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
 

 

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Nasza biblioteka również włącza się czynnie do udziału w projekcie, dlatego już dzisiaj zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki z maluchami!  Projekt trwa do 31 grudnia 2018 r.

 

 

PRELEKCJA  "DROGA DO NIEPODLEGŁEJ"

  Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski, Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu wraz ze Szkołą Podstawową serdecznie zapraszają na prelekcję nt. "Droga do Niepodległej " ze szczególnym uwzględnieniem  regionu Suwalszczyzny.

  Prelekcję przeprowadzi mgr Tadeusz Radziwonowicz – dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach w dniu 4 października 2018 r. (czwartek) w Szkole Podstawowej im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu, ul. 1 Maja 1b w godz. od 1050

do 1230.

22  WRZESIEŃ  DOŻYNKI  2018

NARODOWE   CZYTANIE   2018

  Na Narodowym Czytaniu gościliśmy uczniów kl VIII ze Szkoły Podstawowej

w Pozezdrzu z nauczycielem jęz. polskiego Panią  Izabelą Farelnik oraz prelegentów wraz z Panem Wójtem Bohdanem Mohyła.

  Czytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz teksty z Antologii Niepodległości zaproponowane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, tj.

"Pana Tadeusza",  "Nad Niemnem".

 

 

NARODOWE  CZYTANIE  2018

 

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu serdecznie zaprasza  wszystkich chętnych  na kolejną edycję Narodowego Czytania. Tym razem w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  będziemy czytali „Przedwiośnie” Stefana  Żeromskiego .

 

 

 

        Zapraszamy 7 września 2018 r. (piątek) do  Gminnej Biblioteki  Publicznej w godz. od 930 do 1030  na wspólne czytanie lektury.

 

 

 

HARCERZE  W  BIBLIOTECE

W dniu 11 lipca gościliśmy aż 5 zastępów harcerskich. Każdy zastęp miał wyznaczone zadania, m.in. miał się dowiedzieć o historii Pozezdrza, historii kościoła, jakie legendy związane są z Pozezdrzem. Druhowie uzyskali wyczerpujące informacje, odegraliśmy też 2 scenki teatralne legend  "Annę Zielarkę" i "Tajemnice Złotej Góry".

Druhowie i druhny byli bardzo zadowoleni z odwiedzin w naszej bibliotece.

475  LAT  POZEZDRZA

 30 czerwca (sobota) uczestniczyliśmy w festynie zorganizowanym na 475-lecie powstania Pozezdrza (21.06.1543r.). Przygotowaliśmy stoisko z tablicami historycznymi oraz innymi materiałami promocyjnymi naszej Biblioteki. Zorganizowaliśmy konkurs wiedzy o Pozezdrzu pt. "Czy znasz Pozezdrze naprawdę". W konkursie udział wzięli mieszkańcy gminy. Z pytań mogliśmy się dowiedzieć m.in. gdzie w Pozezdrzu jest tzw. Francuska Górka, ile jezior mamy na terenie gminy, ile ulic posiada Pozezdrze i także wiele innych ciekawych rzeczy. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni rzeczowymi nagrodami. Podczas festynu promowaliśmy własną pocztówkę, którą opracowaliśmy w dwóch wersjach (zamieszczona poniżej).

Wakacyjne spotkanie z młodzieżą ze Sztutowa

  W sobotę, 23 czerwca kierownik naszej biblioteki wybrał się z  młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie na wycieczkę "Szlakiem legend Jadwigi Tressenberg". Nad jez. Głęboka Kuta młodzież odegrała scenkę z "Anny Zielarki". Następnie udaliśmy się na platformę obserwacyjną żubrów w Wolisku.

Pocztówka z Pozezdrza

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

                                       WAKACJE

 

 

                                                                                                                          Z

 

 

                                                                                                 BIBLIOTEKĄ

 

 

 

 

                           Gminna Biblioteka Publiczna

 

                                     zaprasza

 

       dzieci i młodzież do udziału w zajęciach wakacyjnych

 

 

 

 

 

 

 W programie:

 

 

* warsztaty plastyczne – Moje wakacje 2018

 

 

* 100-lecie Niepodległości – Hymny polskie

 

 

* wycieczka rowerowa po gminie

 

 

     Pozezdrze

 

 

* „Czytam, więc jestem” - głośne czytanie

 

 

     połączone z zajęciami plastycznymi

 

 

* gry i zabawy plenerowe

 

 

* rusz głową – gry i zabawy logiczne

 

 

* zgaduj-zgadule

 

 

 

                     Na zajęcia zapraszamy codziennie od 11 do 13

 

Szlakiem legend Jadwigi Tressenberg

 W dniu 18 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę  Szlakiem legend Jadwigi Tressenberg z kl. Ia z wych. Panią Tamarą Piwowarczyk. Nad jez. Pozezdrze dzieci odegrały scenkę z legendy "Tajemnica złotej góry", w Przytułach nad Głęboką Kutą "Annę Zielarkę", a w Piłakach Wielkich "Anioł i diabeł z Piłackich Wzgórz".

Odwiedziliśmy również Jakunówkę, gdzie dzieci zapoznały się z legendami "Wyspa pożeracza serc", "Ślad diabelskiej

łapy". Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Pozezdrza.

Warsztaty w bibliotece

  Dnia 13.06.2018 r. w naszej bibliotece odbyły się warsztaty profilaktyczne z młodzieżą gimnazjalną z zakresu uzależnień takich jak: od alkoholu, narkotyków, papierosów, internetu, komórki. Warsztaty przeprowadziła Pani psycholog Magdalena Krych z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Giżycku.

  Środki na zrealizowanie warsztatów pochodziły z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dzień Dziecka

  W dniu 30 maja 2018 r. z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy wspólne wyjście z kl. II i III,  z wychowawcami

Panią Małgorzatą Kułak i Panią Dorotą Doniec ze Szkoły Podstawowej w Pozezdrzu, na amfiteatr.  Dzieci odegrały scenkę teatralną z legendy Jadwigi Tressenberg "Anna Zielarka". Były też różne zabawy: w badmintona, ringo, kalambury. Wszyscy byli zadowoleni z tak spędzonego czasu.

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

 

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

 

Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku.

 

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu, ul. Wolności 24, 11-610 Pozezdrze

 

2. Jeśli ma Pani/Pan pytania dotyczące sposobu i zakresu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych w zakresie działania Gminnej Biblioteki Publicznej w Pozezdrzu, a także przysługujących Pani/Panu uprawnień, może się Pani/Pan skontaktować się z Administratorem za pomocą adresu: gbppozez@wbp.olsztyn.pl  lub Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pozezdrzu, za pomocą adresu: 11-610 Pozezdrze, ul. Wolności 24

 

3. Administrator danych osobowych przetwarza Pani/Pana dane osobowe na podstawie obowiązujących przepisów prawa (Ustawa o bibliotekach z 27 czerwca 1997 r.), oraz na podstawie udzielonej zgody.

 

 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są w celu/celach:

 

a) zapewnienia ochrony udostępnianych i wypożyczanych zbiorów;

b) dochodzenia ewentualnych roszczeń prawnych;

c) kontaktu w sprawach związanych z wypożyczaniem książek oraz katalogowaniem;

d) wystawienia monitu ponaglającego o zwrot wypożyczeń;

e) prowadzenia ewidencji czytelników, wypożyczonych pozycji oraz sprawozdawczości;

f) prowadzenia konkursów czytelniczych, realizacji projektów;

g) prowadzenia rejestru osób korzystających z Internetu w czytelni

h) w pozostałych przypadkach Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.

 

5. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zarejestrowania i obsługi w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pozezdrzu

 

6. W związku z przetwarzaniem danych w celach o których mowa w pkt. 3 odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Gminną Biblioteką Publiczną w Pozezdrzu przetwarzają dane osobowe dla których Administratorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu

 

7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres pozostawania czytelnikiem Biblioteki, jednak nie dłużej niż 5 lat od końca roku, w którym ostatni raz wypożyczono materiał biblioteczny oraz dla osób korzystających z pozostałych usług 5 lat od daty upływu ważności karty.

 

8. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przysługują Pani/Panu następujące uprawnienia:

 

a) prawo dostępu do danych osobowych, w tym prawo do uzyskania kopii tych danych;

b) prawo do żądania sprostowania (poprawiania) danych osobowych – w przypadku gdy dane są nieprawidłowe lub niekompletne;

c) prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym);

d) prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych;

e) prawo do przenoszenia danych;

f) prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych;

g) prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięcie.

 

9. W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pozezdrzu Pani/Pana danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych.

 

 

 

Więcej informacji można uzyskać telefonicznie pod numerem 87 427 90 55 lub drogą elektroniczną gbppozez@wbp.olsztyn.pl

 

 

 

Wizyta we Frysztaku

  W dniach od 8-15 maja obchodziliśmy ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W ramach obchodów Kierownik Bronisław

Fronckiewicz odwiedził gościnnie Gminną Bibliotekę Publiczną we Frysztaku w woj. podkarpackim. Na ręce Dyrektor

Jolanty Zarszyńskiej przekazał naszą książkę "Szlakiem mazurskich legend i opowieści" oraz film "Pozezdrze oczami młodzieży".

  Do spotkania doszło podczas wizyty studyjnej w Bieszczadach zorganizowanej dla przedstawicieli Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "Wielkie Jeziora Mazurskie" w dniach 11-13 maja 2018r.

1000 drzew na 100-lecie Niepodległości

  W dniu 27 kwietnia 2018 r.  nasza biblioteka wspólnie z Nadleśnictwem Borki i kl. VI a ze Szkoły Podstawowej

w Pozezdrzu posadziła ponad 1000 sadzonek sosny w lesie pozezdrzańskim. Na zakończenie było ognisko i nagrody pocieszenia ufundowane przez Nadleśnictwo.

Wiosenne odwiedziny

  W dniu 6 kwietnia gościliśmy kl. IIa z wychowawczynią Panią Dorotą Doniec. Dzieci malowały kolorowanki, oglądały książki, a na koniec zaśpiewaliśmy Hymn Polski na okoliczność 100 rocznicy

Odzyskania Niepodległości.

 

KONTAKT

 

11-610 Pozezdrze

ul. Wolności 24

 

Telefon: 87 427 90 55

 

E-mail: gbppozez@wbp.olsztyn.pl

 

Strona www: gbppozezdrze.jimdo.com

 

Katalog on-line

 

Katalog wojewódzki:

www.wbp.olsztyn.pl/fidkar/wm.htm

Film "Pozezdrze oczami młodzieży" 2016

https://www.youtube.com/watch?v=aobFeyJHMt8

 

W tłumaczeniu na język  niemiecki  - "Possessern aus der Sicht der Jugend" https://youtu.be/56OdlhniCVI